Mida saab klaveriomanik ise teha?

Mida saab klaveriomanik ise oma muusikainstrumendi hea käekäigu jaoks ära teha?

Mängi klaverit 🙂
Eelkõige  loomulikult mängida – selleks ju klaver ehitatud ongi. Pilli nö. ”tühjalt” seismine ei tee head  klaveri mehhaanikale ega keelestusele, võib aga oluliselt raskendada hilisemaid hooldustöid (proovige käivitada aastakümneid seisnud autot). Sama regulaarselt muusikainstrumendi kasutusega tuleks loomulikult kasutada ka hooldusteenust.

Õhutemperatuur ja -niiskus
Suures osas erinevast puidust koosnev klaver ei talu suuri õhutemperatuuri ja – niiskuse kõikumisi. Ideaalsed tingimused klaveri hoiuks oleksid ca.20-22 kraadi temperatuuri ja 40 – 50 % õhuniiskuse juures. Sellist ideaali on meie kliimatingimuste juures muidugi võimatu hoida. Ärge paigutage klaverit küttekehade ega ka soojustamata välisseinte vahetusse lähedusse. Püüdke talle leida koht, kus õhutemperatuuri ja – niiskuse kõikumine oleks minimaalne.

Ärge kasutage klaverit lillealusena
Lisaks küsitavale esteetilisele väärtusele võib see kaasa tuua ka suurt otsest kahju. Varem või hiljem kastetakse pisut üle ja klaveri sisemusse sattunud vesi võib rikkuda kogu mehhanismi ja keelestuse, rääkimata välisviimistlusest. Meie praktikas on ette tulnud palju selliseid “kastetud” pille, eriti markantne on näide, kus hoolas Saaremaa  koduperenaine Klaverite Kantsi äsja lõpetatud remonditööle sõna otseses mõttes vee peale lasi. Garantii paraku sellisel puhul ei kehti.

Kartke riidekoid
Kui koi on üles leidnud teie elukoha, siis on ta leidnud ka teie klaveri. Klaveri sisemuses leidub hulgaliselt kvaliteetset viltmaterjali. Riidekoi on võimeline klaveri seestpoolt sõna otseses mõttes lagedaks sööma. Taastamiskulud võivad aga osutuda pilli väärtusest suuremaks. Kasutage apteegis saadaolevaid koitõrjevahendeid (v.a. aerosoolid ), asetades need klaveri sisemusse nii, et nad ei segaks mehhanismi ja klaviatuuri tööd. Muudel juhtudel nagu kriuksuvad pedaalid, ”kinni” või ”helisema” jäävad klahvid, arusaamatud helid klaveri sisemusest jne.- ärge püüdke oma klaverit ise parandada, vaid kutsuge appi klaveritehnik.